Palmy zamiast choinek. Piasek zamiast śniegu. Słońce zamiast mrozu – Świąteczne wyspy na końcu świata.

Na mapie znaleźć można dwie Wyspy Bożego Narodzenia. Pierwsza, należąca do Australii, leży na Oceanie Indyjskim. 

Druga, bardziej odległa od ludzkich skupisk, znajduje się na środku Pacyfiku i należy do wyspiarskiego państewka Kiribati. 

Pierwsza Wyspa Bożego Narodzenia (Christmas Island) to zakątek zagubiony na Oceanie Indyjskim, pomiędzy Australią a Indonezją. Ma jedynie 135 km² powierzchni i stanowi wierzchołek góry wznoszącej się na ok. 5000 m. Od najbliższego australijskiego wybrzeża dzieli wyspę 1565 km, ponad tysiąc więcej od Perth i ok. 380 km od indonezyjskiej Jawy. Chociaż oficjalnie Wyspa Bożego Narodzenia należy do terytorium zewnętrznego Australii, wiele map kontynentu w ogóle nie obejmuje tego miejsca.  

Wyspę odkryto po raz pierwszy w 1615 roku, ale dopiero 28 lat później brytyjski kapitan, William Mynos, nadał jej obecną nazwę. “Boże Narodzenie” związane jest z datą dopłynięcia do brzegów tajemniczej wówczas wyspy – z 25 grudnia 1643 roku. I chociaż minęło prawie 400 lat, „świąteczna” nazwa pozostała do dziś.  Wyspę określa się czasem „Galapagos Oceanu Indyjskiego”. Miejsce to nie jest zniszczone przez turystykę, dlatego zachowało piękno dziewiczej przyrody. Można tu podziwiać niesamowitą florę oraz endemiczne gatunki ptaków. Teren pokrywa wilgotny las równikowy, a ponad 60 proc. powierzchni zostało objęte ochroną jako Christmas Island National Park. U wejścia parku stoi figura… św. Mikołaja. Jednak jej prawdziwym symbolem jest czerwony krab: każdego roku w czasie rozpoczynającej się na przełomie października i listopada pory deszczowej miliony jego osobników wędrują z zalesionego płaskowyżu w stronę oceanu tworząc osobliwy jasnoczerwony ruchomy dywan, przetykany miejscami skorupiakami w kolorach wpadających w pomarańcz i purpurę.

Drugą Wyspę Bożego Narodzenia odkrył i nazwał kapitan James Cook w Wigilię 1777 roku, podczas swojej trzeciej wielkiej podróży. Wyspa Bożego Narodzenia, w miejscowym języku – Kiritimati, leży niemal na równiku i jest największym atolem na świecie. Zajmuje połowę powierzchni Republiki Kiribati. Na rozległych wodach terytorialnych tego państwa jest wysunięta na wschód. Od stolicy kraju, leżącej na atolu Tarawa, dzielą ją ponad 3 tysiące kilometrów…

Nie ma na niej miast. Wokół laguny rozłożyły się cztery niewielkie osady, z których największa nazywa się London. Pozostałe to Tabwakea, Banana i… Poland.

Dodaj komentarz

Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję