O mnie

Witaj !
Jestem
Świętym Mikołajem.

 

Opowiem Ci historię o tym jak z Anatolii dostałem się do fińskiej wioski – Rovaniemi. To bardzo ciekawa opowieść, do której dodałem kilka pięknych zdjęć z miejsca, w którym mieszkam.

Zastanawiacie się z pewnością, czy jestem  postacią historyczną i żyłem naprawdę, czy raczej postacią fikcyjną, i moje działania oparto na legendach i wierzeniach przekazywanych z pokolenia na pokolenie?

Otóż…

Jestem prawdziwą postacią. Urodziłem się na przełomie III – IV wieku naszej ery w Anatolii (Azja Mniejsza) – dzisiejsza Turcja. Pochodzę z bogatej rodziny. Moi rodzice zmarli podczas epidemii. Byłem biskupem Pinary w Licji.

W XII wieku francuskie zakonnice chodziły w Wigilię świętego Mikołaja, 5 grudnia i obdarowywały ubogich podarunkami.

W wiktoriańskiej Anglii, wierzono w Ojca Bożego Narodzenia – dobrego i radosnego ducha świąt, którego zaczęto ze mną utożsamiać. W moim imieniu obdarowywano wówczas hojne  prezentami ubogich, a tradycja zaczęła być kopiowana przez inne kultury Europy.

W ten sposób stałem się postacią fikcyjną. 

W Laponii, w latach 20-tych XX wieku, stworzono opowieść o magicznym miejscu przypominającym ucho, do którego trafiały prośby i życzenia dzieci – było to moje miejsce na Ziemi. Bardzo silne przekonanie w nordyckich legendach sprawiło że, utworzono tu prawdziwą wioskę oraz pocztę Mikołaja.

Po drugiej wojnie światowej do Rovaniemi (zdjęcie po prawej) przyjechała Eleanora Roosevelt, wdowa po prezydencie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jej wizyta zainicjowała odwiedziny innych znanych osobistości oraz wzrost ruchu turystycznego, a samo miasteczko okrzyknięto moją siedzibą.

Rovaniemi to urocze, komercyjne miejsce, gdzie spotkasz ludzi z całego Świata.

Cała moja wioska składa się z kilku budynków: pawilonów sklepowych, oficjalnej poczty, no i oczywiście samego urzędu św. Mikołaja, w którym możesz się ze mną spotkać osobiście. 

Przed urzędem ciągnie się wymalowana na ziemi linia z napisem Arctic Circle (Koło Arktyczne) 66° 32′ 35″. Żeby dodatkowo wprawić Cię w świąteczny nastrój, z głośników usłyszysz grające w kółko kolędy. To naprawdę magiczne miejsce, pełne miłości i radości. 

Szczerze Cię tutaj zapraszam!

Ale jeżeli nie uda Ci się, w najbliższym czasie, mnie odwiedzić, zawsze możesz napisać do mnie list.  Adres znajduje się poniżej.

Napisz do mnie

Santa Claus
Arctic Circle 96930
Rovaniemi
Finlandia

380000000

Tyle dzieci odwiedzam w czasie Świąt Bożego Narodzenia

500000

Tyle listów otrzymuję co roku od dzieci

365000000

Tyle kilometrów muszę pokonać, aby dostarczyć wszystkie prezenty

Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję