Klauz Jakub Marian 26-letni czeski lingwista, matematyk i artysta przygotował ciekawą infografikę i umieścił na mapie imiona, jakimi nazywany jest w różnych państwach i rejonach Europy nasz Święty Mikołaj.
HOLANDIA. Holenderska tradycja sięga czasów średniowiecza, gdzie na Mikołaja mówią Sinterklaas. Przypływa On do Holandii 5 grudnia z Hiszpanii na parowcu w otoczeniu kolorowo ubranych postaci o czarnych twarzach, tzw. Czarnych Piotrusiów (Zwarte Piet). Towarzyszy mu też biały koń o imieniu Schimmel.
BELGIA W Belgii jest dwóch Mikołajów. Pierwszy Sinterklaas lub Saint-Nicholas (w zależności od regionu) przychodzi 6 grudnia. Drugi Kerstman lub Pere Noel przychodzi w Boże Narodzenie. Św. Mikołaj odwiedza każdy dom najpierw 4 grudnia sprawdza zachowanie dzieci, po czym wraca 6 grudnia z prezentami za dobre zachowanie. Zostawia prezenty w wystawionych butach i koszykach lub rózgami za złe. W zamian dzieci zostawiają przed domem siano, marchew i ziemniaki – poczęstunek dla zaprzęgu Mikołaja.
HISZPANIA W Hiszpanii dzieci otrzymują prezenty 6 stycznia. Przynoszą im je Trzej Królowie, zwani Los Reyes Magos. Przed snem każde dziecko wykłada na parapet marchewkę dla wielbłądów, którymi podróżują królowie. Jeśli dzieci są niegrzeczne, otrzymują un trozo de carbón, czyli kawałek cukru przypominający bryłę węgla.
WŁOCHY We Włoszech istnieje zwyczaj przynoszenia prezentów przez złośliwą czarownicę, która nazywana jest La Befana, która przynosi dzieciom prezenty w nocy z 5 na 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli. Niegrzeczne dzieci boją się tego dnia, bo Befana może zostawić im w skarpecie czosnek, cebulę albo popiół, zamiast upragnionych prezentów. Według legendy złośliwa czarownica chciała powitać na świecie Dzieciątko Jezus, ale zabłądziła po drodze. Od tamtego czasu lata na miotle i wrzuca przez komin prezenty do każdego domu, gdzie mieszka dziecko, w nadziei, że właśnie tam znajduje się mały Jezus.
ROSJA W Rosji dzieci odwiedza Dziadek Mróz ze swoją pomocnicą Śnieżynką, która jest jego wnuczką, Przychodzą w dzień Nowego Roku. Rosyjski Dziadek Mróz różni się od naszego Mikołaja tym, że np. nie porusza się po niebie, ale po ziemi, jego szata może mieć kolor czerwony, niebieski lub srebrny, jest przepasany sznurem, a nie pasem, ma bardzo długą brodę, a do domu wchodzi zawsze przez drzwi, a nie przez komin.
SZWECJA Święty Mikołaj zniknął ze Szwecji już w XVI w., w czasach reformacji, kiedy to walczono z kultem świętych. Zastąpił go karłowaty skrzat Jul Tomte, który od dziesiątków lat zajmuje rozdawaniem gwiazdkowych prezentów. Początkowo skrzat ten był ponoć okropnie brzydkim trollem w ogóle nie utożsamianym z Bożym Narodzeniem. Mieszkał wraz z elfami, gnomami i plejadą baśniowych stworzeń pod podłogą lub w zakamarkach stodół. Obecnie z wyglądu przypomina przyjaznego krasnala z brodą .Jul Tomte stał się symbolem dobroci.Pojawia się z worem pełnym podarków przy końcu kolacji lub w drugi dzień Bożego Narodzenia. Mniejsze prezenty wkłada do skarpet wieszanych przy kominku, dołączając czasami karteczki z zagadkami.
FRANCJA We Francji zamiast św. Mikołaja do dzieci przychodzi dziadek z białą brodą – Pere Noel, którego imię przetłumaczyć można jako „bożonarodzeniowy ojciec”.To postać zupełnie świecka, Francuzi bowiem starają się zdecydowanie oddzielić obyczaje religijne od świeckich.Jeszcze niedawno ubrany w niebieski płaszcz Pere Noel przynosił prezenty 6 grudnia dzieciom we Francji. Obecnie przychodzi w święta Bożego Narodzenia w czerwonym stroju. Prezenty wkłada do wyczyszczonych bucików. Najbardziej znaną postacią we Francji w okresie Bożonarodzeniowym jest jednak św. Marcin – to on rozdaje prezenty dzieciom. Dzień św. Marcina zapoczątkowuje cały okres bożonarodzeniowy. Jest on bardzo znany w tym kraju. Według legend pomagał on ludziom potrzebującym, biednym. Podobno, kiedyś zgubił osła, spacerując po wydmach. Nie umiał go odszukać. Na szczęście pomogły mu w tym dzieci. Znalazły osła, a w nagrodę, św. Marcin podarował im ciasteczka. Były to ośle bobki, które święty zamienił w pyszne smakołyki. Obecnie na pamiątkę tego zdarzenia rokrocznie dzieci zabierają na wydmy lampiony, a następnie wraz ze św. Marcinem udają się na ulice miast. Tam dostają pyszne bułeczki.
DANIA W Danii Święty Mikołaj to Julemanden. Przyjeżdża on saniami zaprzężonymi w renifery w towarzystwie elfów. Dzieci zostawiają dla nich mleko i pudding.
WIELKA BRYTANIA W Wielkiej Brytanii Św. Mikołaj to Father Christmas. W krajach anglosaskich dzieci piszą listy, w których przypominają, jakie są ich życzenia i wrzucają je do kominków, aby z dymem poleciały do nieba. Św. Mikołaj przynosi im prezenty w wigilię Bożego Narodzenia i wkłada do skarpet wiszących na kominkach. Dla niegrzecznych dzieci św. Mikołaj ma przygotowane rózgi.
NIEMCY Świętemu Mikołajowi w Niemczech towarzyszy Knecht Ruprecht. Ma bujną brodę, często ciemną barwę skóry (jak węgiel), na szyi ma zawieszone łańcuchy, nosi wielkie futro. W różnych regionach może przybierać inną formę.
FINLANDIA Według Finów, święty Mikołaj – Joulupukki. Mikołaj mieszka w Rovaniemi, fińskiej miejscowości położonej tuż za kołem podbiegunowym.
ISLANDIA Na Islandii prezenty rozdaje św. Mikołaj, a pomagają mu w tym skrzaty, które podobno kiedyś były one bardzo dokuczliwe. Przez 13 dni poprzedzających święta Bożego Narodzenia islandzkie dzieci nie mogą spać spokojnie. Nocą grasują tam niesforne krasnoludki Jólasveinar, które lubią trochę popsocić, a niegrzecznym dzieciom w ramach kary zostawić kartofla.
Polskie odpowiedniki Św Mikołaja
•W Wielkopolsce, na Kujawach, Kaszubach i Pomorzu Zachodnim prezenty na Boże Narodzenie przynosi Gwiazdor.
•W Małopolsce i na Śląsku Cieszyńskim prezenty pod choinką zostawia Aniołek.
•Na Górnym Śląsku prezenty bożonarodzeniowe przynosi Dzieciątko utożsamiane z postacią Jezusa Chrystusa.
•Na Dolnym Śląsku w Boże Narodzenie prezenty przynosi Gwiazdka.
•Mieszkańcom Płaskowyżu Tarnogrodzkiego prezenty przynoszą krasnoludki.
•Najczęściej w tych rejonach św. Mikołaj przynosi prezenty na Mikołajki – 6 grudnia.