Za co lubimy Święta?
Jedni za rodzinną atmosferę, zapach choinki i pierników, inni za prezenty i smakowite jedzenie… a czy wiecie, że na Świecie Święta nie zawsze kojarzą się z tym, co nam?
Poznajcie kilka Świątecznych tradycji, którym daleko do naszego postrzegania tych dni.
W JAPONII smakowitością, bez której nie może obejść się każda Wigilia jest… kurczak z KFC. Tradycja jedzenia (smażonego!) świątecznego kurczaka ma swoje początki w kampanii reklamowej KFC z 1974 r.
W wielu regionach HISZPANII prezenty przynosi… kawałek drewna… tak, tak, Świąteczne Polano któremu dorabia się buzię i nóżki, więcej… ta swoista zabawka przed świętami jest dokarmiana, przytulana i przykrywana kocykiem, by nie było mu zimno. Urocze, prawda? Cóż, to wszystko dobre szybko się kończy: w Wigilię Bożego Narodzenia polano wrzuci się do kominka, okłada się biedny kawałek drewna kijami, dopóki dopóty…hm….nie wyrzuci z siebie prezentów i słodyczy.
Przesądni NORWEGOWIE chowają wszystkie szczotki, miotły i mopy, bynajmniej nie po to by nie sprzątać, chcą jedynie powstrzymać złe duchy przed kradzieżą mioteł, by nie urządzano sobie podniebnych przejażdżek.
Na SŁOWACJI obowiązkowym, świątecznym przysmakiem jest budyń o wszystkich smakach i konsystencjach, który nie tylko rozgrzewa serca, ale i także przepowiada przyszłość. Najstarszy członek rodziny bierze pełną łyżkę puddingu i rzuca na sufit. Im więcej masy się przyklei, tym więcej będziesz miał szczęścia. Tak po prostu.
Ważną świąteczną tradycją w SZWECJI jest “Kaczor Donald Special”. Godzinne TV show, które jest transmitowane w Wigilię Bożego Narodzenia o 15:00. Wszystkie przygotowania świąteczne uwzględniają show, tak by wszyscy mogli je obejrzeć.
Na UKRAINIE, choinki są dekorowane pajęczyną. Nie przerażaj się tylko, dekoracje tylko wyglądają jak pajęczyna i mają symbolizować szczęście. Zwyczaj wywodzi się od historii o biednej kobiecie, której nie było stać na choinkowe dekoracje. Następnego dnia, kiedy się obudziła zobaczyła drzewko pokryte pajęczyną, która skrzyła się w świetle słonecznym.